Kontakt
Płyta, fornir czy drewno? – jaki materiał wybrać na meble?
Płyta, fornir czy drewno? – jaki materiał wybrać na meble?

Płyta, fornir czy drewno? – jaki materiał wybrać na meble?

 

Co to jest lite drewno?

Drewno jest najstarszym oraz najbardziej "wdzięcznym" materiałem wykorzystywanym przez człowieka. Niestety obecnie meblami drewnianymi nazywa się często produkty, które tylko wyglądają jak drewniane, a tak naprawdę wykonane są z płyty meblowej lub forniru.

Drewno lite to w 100% materiał wytworzony z drewna. Warto upewnić się, czy kupowane przez nas meble są wykonane z litego drewna.

 

Zalety litego drewna:

- niepowtarzalne wzory utworzone przez naturę,

- duża odporność na ściskanie,

- wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne,

- ekologiczny materiał,

- ma pozytywny wpływ na alergików,

- dobrze zabezpieczone będzie służyło przez wiele lat,

- łatwe opcje renowacji powierzchni,

- dobrze znosi zabiegi odnawiające.

 

Wady litego drewna, są coraz częściej jego najbardziej poszukiwanymi zaletami. Pęknięcia, szczeliny, czy sęki stają się głównymi, ozdobnymi elementami drewnianych mebli.

Nowoczesny styl kocha wszystkie naturalne niedoskonałości drewna. Dodatkowo, często drewno jest postarzane mechanicznie lub chemicznie, aby uzyskać efekt starego drewna, którego jest na naszym rynku coraz mniej

 

Co to jest fornir?

Fornir jest okleiną z drewna, naklejanego na płytę meblową. Jest to cienka okleina powstająca z płatów  drewna, której grubość wynosi od 0,1 do 3 mm. Im grubszy „plaster” drewna tym trwalsza okleina. Fornir, podobnie jak lite drewno należy zabezpieczyć przed użytkowaniem. Meble z forniru, posiadają naturalne usłojenie oraz wybarwienie drewna, z którego zostały stworzone.

Wady i zalety forniru

Fornir jest materiałem pomiędzy płytą meblową, a litym drewnem. Jest bardziej odporny na zarysowania, uszkodzenia mechaniczne czy kontakt z wodą niż płyta. Ceny tego materiału są również znacznie wyższe  niż laminowana okleina. Wadą forniru jest niewątpliwie jego sposób pielęgnacji. Uszkodzenia powstałe na okleinie forniru, są ciężkie do usunięcia. Nie ma możliwości starcia górnej warstwy uszkodzeń, ponieważ sama warstwa forniru jest dość cienka.

Co to jest płyta MDF?

MDF to skrót od  Medium Density Fibreboard, czyli płyta średniej gęstości. Jej produkcję zaczęto w latach 80 XX wieku, przeznaczeniem były wszystkich wyroby stolarskie. Meble, panele, elementy wyposażenia wnętrz i wiele innych. Głównym zadaniem płyt MDF było zastąpienie litego drewna, obniżenie ceny wyrobów meblarskich, przy zachowaniu podobnych parametrów mechanicznych i estetycznych.

 

Zalety płyty MDF:

- materiał dużo tańszy, niż lite drewno,

- łatwość obróbki,

- szeroka oferta grubości i formatów,

- są lekkie

 

Wady płyt MDF:

- jest produktem drewnopochodnym

- wysoka podatność na uszkodzenia mechaniczne

- ciężko poddać materiał renowacji

- duża wrażliwość na wysokie temperatury i wilgotność

- łatwo ulega błędom montażowym

 

 

Jeśli nie wiecie z jakiego materiału wybrać meble, zapraszam do kontaktu. 

Miłego dnia :) 

Bestsellery
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
facebook
Sklep internetowy Shoper.pl