Kontakt
Drewno lakierowane - wady, zalety, pielęgnacja
Drewno lakierowane - wady, zalety, pielęgnacja

Meble lakierowane - wady, zalety, pielęgnacja

Pomimo, rosnącego trendu na meble zabezpieczone olejami, olejowoskami lub woskami, wciąż chętne wybieramy meble lakierowane. Często decydujemy się na nie, ponieważ wiemy co to jest i jak będzie wyglądać drewno. Najczęściej meble lakierowane wybieramy do kuchni, jednak znajdą zastosowanie również w sypialni, czy nowoczesnym salonie. Przed decyzją o zakupie drewnianych, lakierowanych mebli poznajcie ich wady i zalety.

Co to jest lakierowanie?

Lakierowanie to nałożenie warstwy lakieru ochronnego na drewno. Lakier, w przeciwieństwie do olejowosku nie wnika do wnętrza drewna. Pozostaje na jego powierzchni, tworząc zewnętrzną powłokę chroniącą. Lakier chroni drewno przed uszkodzeniami, zabrudzeniami oraz wilgocią. Dodatkowo, podkreśla i uwydatnia słoje drewna oraz jego naturalny odcień.

Z reguły meble lakierowane kojarzone są z połyskującym wykończeniem drewna. Do waszego wyboru pozostawiamy trzy rodzaje wykończenia drewna lakierowanego: matowe, półmatowe i z połyskiem.

Zalety drewnianych mebli lakierowanych:

- nie wymagają regularnych konserwacji,

- bezbarwne lakiery pozostawiają naturalny surowy odcień drewna,

- meble lakierowane na wysoki połysk, tworzą taflę odbijającą światło, co sprawia, że pomieszczenie, w którym się znajdują, wydaje się bardziej przestronne oraz jaśniejsze,

- wolniej, niż w przypadku mebli olejowanych, wchłaniają zabrudzenia oraz wilgoć.

Wady mebli drewnianych, lakierowanych:

- niższa odporność na uszkodzenia mechaniczne, niż na przykład drewno olejowane. Lakier pozostaje na powierzchni drewna tworząc powłokę, nie wnika w jego strukturę,

- w przypadku frontów i blatów o wykończeniu z wysokim połyskiem, wadą są widoczne odciski palców, szczególnie jeśli mamy małe dzieci. Bardziej widoczny jest również kurz osadzający się na powierzchni,

- nie jest możliwe naprawienie, częściowego ubytku w powłoce lakieru, wymagana jest renowacja całej powierzchni.

Pielęgnacja

Drewno lubi proste zabieg pielęgnacyjne. Meble lakierowane są łatwe w utrzymaniu czystości. Nie wymagają specjalnych środków, a nawet powinno się unikać stosowania płynów czyszczących. Podczas sprzątania, używajmy delikatnej, czystej, bawełnianej, lekko wilgotnej ściereczki. Należy absolutnie wystrzegać się drapaków, szorstkich gąbek oraz płynów z granulkami, użycie ich spowoduje zadrapania powierzchni lakieru. Produkty, które w składzie mają alkohol, terpentynę, amoniak lub aceton, również należy schować głęboko w szafce. Spowodują one rozpuszczenie lakieru i pozbawią drewno jedynej tarczy ochronnej. W przypadku poważniejszych zabrudzeń użyj letniej wody z odrobiną delikatnego płynu do mycia naczyń oraz bawełnianej szmatki. Należy jednak mocno wykręcać materiał, żeby nie zamoczyć powierzchni.  

Na co dzień dbaj, żeby drewno nie miało zbyt długiego kontaktu z wodą, bez względu na sposób zaimpregnowania. Staraj się usunąć zabrudzenia jak najszybciej, ponieważ może prowadzić to do odbarwienia drewna

Renowacja

Po kilku latach użytkowania drewnianych mebli, na pewno zauważysz zadrapania oraz inne ślady użytkowania. Podczas renowacji mebli lakierowanych, najważniejszą zasadą jest usunięcie starej powłoki lakieru, przed nałożeniem nowej warstwy. Jest to najtrudniejszy etap renowacji drewna. Najlepiej zastosować papier ścierny. Zetrzeć uszkodzoną powłokę używając gruboziarnistego, a następnie wygładzić drewno drobnoziarnistym papierem ściernym. Najgorszą czynność mamy już za sobą. Następnie należy całość przeszlifować oraz odpylić. Możemy zabierać się za nakładanie nowej warstwy lakieru zgodnie z zaleceniami producenta wybranego przez nas produktu. Odświeżenie sprawi, że będą wyglądać jak nowe, co jest główną zaletą mebli z litego drewna.

 

Bez względu na sposób zabezpieczenia drewna, meble wykonane z tego materiału pozwalają się cieszyć swoim urokiem przez wiele długich lat. Wprowadzają do wnętrza domową atmosferę, przytulny i ciepły klimat, a jego ponadczasowość sprawia, że nasze meble nigdy nie wyjdą z mody.

Bestsellery
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
facebook
Sklep internetowy Shoper.pl