Kontakt
Czy warunki w domu maja wpływ na meble drewniane?
Czy warunki w domu maja wpływ na meble drewniane?

Czy warunki w domu maja wpływ na meble drewniane?

Coraz więcej osób decyduje się na meble elementy drewniane w swoim domu. Najczęściej są to schody, meble, blaty kuchenne, drewniany parkiet, czy parapety. Nie wszyscy jednak wiedzą, że drewno wymaga specjalnych warunków w Twoim domu. Jeśli chcesz wiedzieć jak prawidłowo zadbać o drewniane akcenty, czytaj dalej.

Czy drewno reaguje na zmiany temperatury i poziomu wilgotności?

Drewno jest materiałem higroskopijnym, oznacza to, że próbuje dopasowywać się do otaczającego go klimatu. W tym przypadku do warunków panujących w Twoim domu. Jego wilgotność i objętość zmienia się adekwatnie do zaistniałych warunków. Drewno jako materiał naturalny, poddawane jest procesom pęcznienia i kurczenia się.

Jak drewno reaguje na zmiany klimatyczne na przestrzeni roku?

Elementy drewniane oraz meble dostarczane do Twojego domu, powinny mieć wilgotność na poziomie około 9%. Klimat pomieszczenia o temperaturze od 20 do 22oC oraz względnej wilgotności powietrza od 55 do 65%, odpowiada tej wilgotności drewna. Podczas zmieniających się pór roku, klimat w naszym domu również ulega zmianie. W lecie parametry te są przekroczone, natomiast w zimie pod wpływem stosowanego ogrzewania będzie niższy.

W lecie drewno będzie pęczniało, natomiast w okresie zimowym kurczy się. Procesy zachodzące w drewnie są nieznaczne. Należy dbać o to, aby wyrównywać klimat w pomieszczeniach na przestrzeni całego roku.

Rozkład temperatury i poziomu wilgotności w ciągu roku

Elementy drewniane są niezwykle zależne od warunków klimatycznych panujących w pomieszczeniu.

 

 

Tabela przedstawia zmiany jakie zachodzą w poziomie wilgotności drewna podczas różnicy temperatur i wilgotności w ciągu roku.

Jaki wpływ ma poziom wilgotności powietrza na drewno?

Niewyrównany klimat w pomieszczeniu, w którym znajdują się elementy drewniane, ma ogromny wpływ na procesy zachodzące w drewnie. Będzie ono poddawane naprężeniu wynikającym z paczenia drewna, natomiast w końcowej fazie okresu grzewczego mogą być widoczne szczeliny w drewnie. Po okresie grzewczym szczeliny zanikają, ponieważ naturalnie zwiększa się poziom wilgotności w powietrzu  

 

Jak zapobiegać paczeniu się i kurczeniu drewna?

Aby uniknąć szczelin powstających w elementach drewnianych, należy zwiększyć poziom wilgotności powietrza podczas okresu grzewczego. Najlepsze do tego są nawilżacze powietrza, szczególnie te z regulatorem wilgotności. Pozwoli on na zachowanie wilgotności powietrza na poziomie minimum 55%. Aby uniknąć nadmiernego i zbędnego wysychania drewna utrzymuj poziom 55-65%. Zminimalizuje to proces powstawania szczelin w elementach drewnianych. Wpłynie to również pozytywnie na jakość powietrza w pomieszczeniu.

Co jeszcze zwiększy poziom wilgotności w Twoim domu?

Ważną kwestią jest odległość od morza lub innych dużych zbiorków wodnych. Im bliżej wody tym wyższa wilgotność również we wnętrzach. Zadbaj o odpowiednią ilość roślin zielonych, każda z nich podwyższa poziom wilgotności. Suszenie prania w pomieszczenia, ale nie bezpośrednio na grzejniku. Okna i drzwi z systemem przepływu powietrza, pojemniki z wodą na grzejnikach w okresie grzewczym, odpowiednia wentylacja pomieszczeń. A także wspomniane już nawilżacze powietrza, które dodatkowo oczyszczają powietrze z pyłów.

Jeśli po przeczytaniu artykułu masz dodatkowe pytania, zapraszam do kontaktu.

Miłego dnia

Bestsellery
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
facebook
Sklep internetowy Shoper.pl